Haber

Xi, ABD Başkan Yardımcısıyla Görüşmesinde Yanlış Hesapları Azaltmak İçin Daha Fazla İkili Anlayış Beklediğini Söyledi

BANGKOK, 19 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping Cumartesi günü Bangkok’ta yaptığı açıklamada, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri’nin, ikili alakaları yine sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme yoluna sokmak için karşılıklı anlayışı daha da ilerletmelerinin, yanlış algılamaları ve yanlış hesapları azaltmalarının ve birlikte çalışmalarının beklendiğini söyledi.

Xi, ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in bu açıdan olumlu bir rol oynamasını umduğunu belirtti. Xi, bu açıklamayı Harris ile, 29. Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Ekonomi Liderleri Toplantısı sırasında Harris’in isteği üzerine gerçekleşen kısa görüşmesinde yaptı.

Xi, Bali’de ABD Lideri Joe Biden ile yaptığı görüşmenin stratejik ve yapan bir görüşme olduğunu ve Çin-ABD bağlantılarına taraf vermesi açısından büyük kıymet taşıdığını belirtti.

Harris de önderler ortası bu görüşmenin bir muvaffakiyet olduğunun altını çizdi. ABD tarafının Çin ile bir çatışma yahut çaba istemediğini vurgulayan Harris iki tarafın global hususlarda birlikte çalışmaları ve bağlantı çizgilerini açık tutmaları gerektiğini söyledi.

Xi ve Biden Pazartesi günü, 17. G20 Zirvesi’ne katıldıkları Bali’de, Çin-ABD münasebetlerinde stratejik kıymete sahip mevzular ve değerli global ve bölgesel meseleler hakkında samimi ve derinlemesine bir görüş alışverişinde bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu