Haber

FIFA, bir futbolcuyu taciz ettiği gerekçesiyle Rubiales’i futboldan men etti

Uluslararası Futbol Federasyonları Federasyonu (FIFA), futbolcu Jenni Hermoso’yu öpen ve taciz eden İspanya Futbol Federasyonu’nun (RFEF) eski başkanı Luis Rubiales hakkında kararını açıkladı. Rubiales’e 3 yıl futboldan men cezası verildi.

Reuters’in haberine göre, FIFA’dan bugün yapılan açıklamada, söz konusu yasak kararının, 20 Ağustos’ta FIFA 2023 Kadınlar Dünya Kupası’nda yaşanan olaylarla bağlantılı olarak alındığı belirtilerek, 90 günlük uzaklaştırma cezasının uygulanacağı hatırlatıldı. Daha önce Rubiales için sipariş verilmişti.

Ne oldu?

20 Ağustos’ta düzenlenen FIFA Kadınlar Dünya Kupası finalinde İngiltere’yi 1-0 yenerek tarihinde ilk kez dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı’nın Sidney’de maç sonrası madalya töreni ve kutlamaları sırasında, RFEF Başkanı Rubiales’in bazı eylemleri eleştiri aldı. . İspanya’nın maçı kazanmasının ardından Rubiales, madalya töreninde İspanyol futbolcu Jennifer Hermoso’yu dudaklarından öperek taciz etti.

RFEF Başkanı Rubiales, İspanya’daki bazı siyasiler, basın ve sivil toplum kuruluşları tarafından sert eleştirilere maruz kalsa da istifa etmeyeceğini açıkladı. Bunun üzerine İspanyol hükümeti, Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Kurulu aracılığıyla Rubiales’in görevden alınması için Spor Tahkim Mahkemesi’ne başvurdu. FIFA ayrıca Rubiales’in hakkında açılan soruşturma nedeniyle 90 gün uzaklaştırma kararı aldı. Rubiales federasyon başkanlığından istifa etti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu