Haber

Hamas iki ABD’li rehineyi serbest bıraktı

Radikal İslamcı Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim’de İsrail’e yönelik baskınlar sırasında kaçırdıkları iki rehineyi serbest bıraktıklarını duyurdu. Örgüt, açıklamayı Telegram kanalından duyurdu. Ancak serbest bırakıldığı iddia edilen rehinelerin şu an nerede olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi verilmedi.

Açıklamada ayrıca iki rehinenin serbest bırakılmasının “ABD’deki ve dünyadaki insanlara ABD hükümetinin Hamas hakkındaki iddialarının asılsız olduğunu göstermeye hizmet ettiği” belirtildi.

Serbest bırakıldığı bildirilen iki rehinenin ABD vatandaşı bir anne ve kızı olduğu kaydedildi.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayanan bazı basında çıkan haberlere göre, rehineler Gazze’deki Kızıl Haç’a teslim edildi.

Haberde El Kassam Tugayları tarafından yapılan açıklamada, “Katar’ın çabalarına karşılık bir anne ve kızının ‘insani nedenlerle’ serbest bırakıldığı” belirtildi.

İsrail’den doğrulama

İsrailli yetkililer iki rehinenin serbest bırakıldığını doğruladı. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan açıklamada, Gazze Şeridi sınırında iki rehineyi bir ordu yetkilisinin karşıladığı açıklandı.

Radikal İslamcı Hamas, 7 Ekim’de İsrail’de sivillere yönelik saldırılar düzenledi. İsrail’in verdiği bilgilere göre saldırılar sırasında ve sonrasında 1.400’den fazla İsrailli öldürüldü. İsrail ordusu, aralarında 20’ye yakın genç ve çocuğun da bulunduğu en az 203 kişinin zorla Gazze Şeridi’ne götürülerek rehin alındığını duyurdu. İsrail ordusu kaynakları rehinelerin büyük çoğunluğunun hayatta olduğunu belirtiyor.

dpa/TY,HT

silvan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu