Haber

Kılıçdaroğlu Tarih Verdi: “3 Aralık’a Kadar Sabredin. Yeni Bir Vizyon Açıklayacağız”

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “3 Aralık’a kadar sabredin. 3 Aralık’ta yeni bir vizyonu açıklayacağız… Ekiplerimiz hazır, yatırımcılar hazır, taze para da hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız” dedi. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile görüşmesi ile ilgili olarak “Erdoğan’ın, benim zoruma giden tarafı Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil etmesidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin prestijini yerle bir etmesidir. Ne demektir, tükürdüğünü yalamak. Allah kimseye bu türlü bir şey yaşatmasın” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bugün TBMM’de grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“TASADA VE KIVANÇTA BİR ARADA OLMAK ZORUNDAYIZ: Biz bir arada olmaktan yanayız. Birlikte olmak, birlikte çalışmak, birlikte düşünmek… Beraberlikten yanayız. Ayrılığı kabul etmiyoruz. Ayrışmanın hiç kimseye bir yararı yok. Birlikte olmak; birlikte konuşmak, çalışmak, kederlerimizi, yani Anayasa’da yazıldığı üzere tasada ve kıvançta bir arada olmak zorundayız. Bizi millet yapan bu hasretlerimizdir. Lakin artık bizi dinleyen vatandaşlarımın tamamına seslenmek istiyorum. Hakikaten de bizi bir yapmak istiyorlar mı? Oturup konuşmamıza fırsat veriyorlar mı? Problemlerimizi özgürce anlatabilme imkanı veriyorlar mı, niyetini özgürce açıklama imkanı veriyorlar mı? Problemlerini lisana getiren vatandaşlar, özgürce bu problemlerini lisana getirebiliyorlar mı? Büyük bir problemimiz var ve bu sorunu aşmak zorundayız. Bu sorunu aşacak olan milletimizin kendisidir ve iradesidir. Sandığa giderken her bir vatandaşımın sorumluluğu var. Sorumluluk bana ilişkin, benim de sorumluluğum var. Benim kadar sıradan vatandaşın da sorumluluğu var. Huzur içinde, birlikte yaşayalım, kimsenin kimliği, inancı, ömür stilini siyasete gereç etmek istemiyorsanız, oyunuzu çok açık söyleyeyim, oyunuzu bize vereceksiniz. Çok açık, çok net söylüyorum.

BARIŞIN ADRESİ BİZİZ: Barışın adresi, bu ülkede barışın adresi biziz. Huzurun adresi biziz. Arbedeyi değil kucaklaşmayı savunan biziz. Hengameyi değil, geçmişin kini ve öfkesini bugüne taşımak değil; helalleşmekten yana olan, bunu dillendiren biziz. Biz 85 milyonu kucaklamak ve bir arada, birlikte yaşamak istiyoruz.

HER MESKENDE TASA VAR: Ülkeye demokrasiyi, huzuru getireceğiz. Her meskende tasa var. Gelir seviyenin ne olursa olsun, en zengini de yoksulu de kaygılı. Kaygıları farklı olabilir lakin tasa var. Türkiye’yi bu kaygı girdabından çekip çıkarmak zorundayız. Elin oğlu, başka ülkeler refah içinde yaşarken biz neden derin bir yoksullukla karşı karşıya olalım? Neden konutlarda huzur olmasın? Bizim neyimiz eksik? Siyasetin kör kuyusuna ülkeyi sokamazsınız. Siyasetin kör kuyusuna soktuğunuz, arbede ortamına toplumu ittiğiniz vakit o toplumda huzur bırakamazsınız.

EVLATLARINIZ İÇİN DEĞİŞTİRMEK ZORUNDASINIZ: Geçmişte iktidar partisine yahut MHP’ye oy veren vatandaşlarım olabilir. Onlara niye oy verdiniz diye bir soru da sormadım. Herkesin iradesine saygılıyım. Ama bir şey söylüyorum o kardeşlerime, Türkiye’nin bu gidişinden siz de huzursuzluk duyuyorsanız, bu kadarı da olmaz diyorsanız sandığa gidince oyunuzun rengini değiştirmek zorundasınız. Kendiniz için değil, evlatlarınız ve Türkiye için değiştirmek zorundasınız.

TERÖR İÇ SİYASET GERECİ OLAMAZ: Terör belası, bu coğrafyada terörden en büyük acıları yaşayan Türkiye’dir. Terörden en büyük acıları yaşayan bir ülkeyiz. Türkiye’yi bu girdaptan çıkarmak zorundayız. Sağlıklı ve dengeli siyasetlerle Türkiye’yi bu girdaptan çıkarmak zorundayız. Bunu kendi irademizle ve özgür irademizle yapmak zorundayız. Terör bir insanlık suçudur, bunu bütün dünyaya anlatmak zorundayız. Terörün sağı ve solu yoktur, bunu da anlatmak zorundayız. Terörü, ‘Acaba ne kazanırım, nasıl lehime çevirebilirim’ diye iç politika malzemesi olamaz, olmamalıdır.  Terör bir insanlık suçuysa, hepimiz insana saygı duyuyorsak, o zaman terör konusunda beraber ve birlikte olmak zorundayız.

Kısır tartışmalarla; terörün karşısındaymış- terörün yanındaymış gibi bir algı yaratmanın Türkiye’ye yararı yoktur. Tam bilakis, teröristlerin ekmeğine yağ sürersiniz. Terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürersiniz. Onlar zati toplumu ayrıştırmak istiyorlar, aslında bölmek istiyorlar toplumu.

NASIL OLDU; BİLMEYE HAKKIM VAR: Biz CHP’yiz, halkın partisiyiz. Biz ülkemizi yeniden inşa etmek istiyoruz. Terörden uzak bir Türkiye olsun istiyoruz. Herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye olsun istiyoruz. Her terör olayından sonra çekişme ve kavga olmasın istiyoruz. Atıldı, bombalar atıldı. Yani Beyoğlu’nda. Patlatıldı daha doğrusu. Beşerler hayatlarını kaybettiler. Güvenlik güçlerine teşekkür ediyoruz, çabucak yakaladılar. Lakin asıl sorulması gereken soruyu daha sormadık. Bu kişi sondan nasıl geçti, kim geçirdi sondan? Gelip daima olarak o bölgede denetim yaptığı, alan çalışması yaptığı da biliniyor. Nasıl oluyor bu? Nasıl oluyor da Türkiye Cumhuriyeti devletinin sonları yol geçen hanına dönebiliyor. Siz bu soruyu kendinize sormaz ve hudutta gerekli tedbirleri almazsanız, teröristlere kapıyı aralamış olursunuz. Ben bunu söylediğimde kızıyorlar, akılcı bir şey söylüyorum, teröre karşı bir şey söylüyorum. Bu topraklarda terör olmasın diye bağırıyorum, çağırıyorum, konuşuyorum, düşünüyorum. Sonları neden denetim etmiyorsunuz siz? Kim müsaade verdi bu teröristlere? Daha pek çok uyuyan hücrenin olduğu yazılıyor, çiziliyor. Yani teröristler ortamızda geziyor. Biz bunu söylediğimizde, ‘Ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz’. Biliyorsan bu nasıl oldu arkadaş? Benim bunu bilmeye hakkım var. Bırakın genel lider olarak, vatandaş olarak bilmeye hakkım var.

UYUŞTURUCU TERÖRİSTLERİ DE VAR ORTAMIZDA: Terör başımızın belası, tedbir alacaksınız kardeşim. Siz tedbir aldınız da biz karşı mı çıktık? Siz terörle uğraş ettiniz de biz karşı mı çıktık? Bir insanlık belası var, bu belaya karşı önemli tedbirler alın. Terörist dediğiniz yalnızca bir istikametiyle değil. Uyuşturucu teröristleri de var ortamızda. Gencecik evlatlarımızı, yüzbinleri zehirliyorlar. Onların teröristten ne farkı var? Onlar da tıpkı şey. Nasıl oluyor da, kilolarca değil tonlarca uyuşturucu bu ülkeye nasıl giriyor? Ben bunu soruyorum, buna da kızıyorlar. Devleti yöneten birisi uyuşturucu baronları ile fotoğraf çektirir mi Allah aşkına ya? Kızıyorlar, bağırıyorlar, hakaret ediyorlar. Biz doğruyu söylüyoruz arkadaş. Tonlarca uyuşturucu gelecek. Sokaktaki uyuşturucu satıcısı bunun birinci ayağıdır. Asıl beyefendileri yakalayacaksın kardeşim, onlar da terörist. Onlara da terörist muamelesi yapacaksın, onları da mahpusa atacaksın, onlara da hiçbir indirim vermeyeceksin.

TÜRKİYE’Yİ ZEHİRLİYORLAR: Teröristten ne farkı var bunların. Ellerini kollarını sallayarak geziyorlar. Türkiye öyle bir noktaya geldi ki, uyuşturucu baronlarının, mafya liderlerinin hesaplaştığı bir ülkeye döndü. Birisi geliyor Afganistan’dan, birisi geliyor Sırbistan’dan, birisi bilmem nereden, öbürü bilmem nereden geliyor. Türkiye’de oturuyor ve kendi ortalarında hesaplaşıyorlar ve birbirlerini öldürüyorlar. Bu türlü bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz. Türkiye böyle olmamalı. Huzur içinde yaşamalıyız. Terör dediğiniz de bir tane değil. Türkiye’yi zehirliyorlar.

ECEVİT İKTİDAR TESLİM ETTİĞİNDE TERÖR BİTMİŞTİ ESASEN: Her birimizin sorumluluğu var. Bilhassa devleti yönetenlerin sorumluluğu var. Terör konusunda birbirimizi suçlamamız değil akılcı siyasetler üretmemiz lazım. Bugüne kadar yanlışsız ve dürüst akılcı siyasetler üretilmedi. Son 20 yıla bakın. Merhum Ecevit iktidarı teslim ettiğinde terör bitmişti zati. Nasıl oldu da bu kadar yine ancak tekrar dallandı ve budaklandı?

DEVLET BU TÜRLÜ YÖNETİLMEZ: Terörle gayret ediyorum, buradan oy devşirebilir miyim? Bu iş oy işi değil, o denli bakarsanız çözemezsiniz. Bu bir insan, insanlık kabahati ile ilgili bir iş. O kadar büyük açmazlarla karşı karşıyayız ki çözülmesi lazım bunların. Birisi bir devleti suçlarken açıkça, terör odağı diye suçlarken, öbürü birebir kişi birebir devletin liderini karşılıyor, taziyesini kabul ediyor. Nasıl bir anlayıştır bu? Devlet bu türlü yönetilmez, akıl, bilgi, birikimle yönetilir. Maden faciası oluyor, sorumlu kimse yok. Tren kazası oluyor, beşerler hayatını kaybediyor, sorumlu ortada yok. Terörist, gelmiş, geziyor, alanda bakıyor, öğreniyor, nereye gideyim, nere ile konuşayım? Telefonlar, Whatsapp yazışmaları. Tekrar sorumlu yok. Olmaz bedelli arkadaşlar, devlet bu türlü yönetilmez. Devletin adaletle yönetilmesi elzemdir.

5 yaşındaki çocuk sonlarımızın ötesinden atılan bir roket ile hayatını kaybediyorsa, o çocuğun vebali bu devleti yönetenlerin omuzlarındadır. Kimse unutmasın bunu. 5 yaşında hayatını kaybeden çocuğumuzun anne ve babasının yaşadığı dramı her birimiz, bilhassa devleti yönetenler kendi vicdanlarında ölçüp tartmazlarsa bu sorunu çözemezler.

Bir taraftan terör, bir taraftan uyuşturucu, bir taraftan bayana yönelik şiddet. ya bayanlardan ne istiyorsunuz arkadaş siz. Hani diyorduk ya, ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ diye. Pekala bu şiddet niçin, anneler ve bayanlardan ne istiyorsunuz siz. Ne için oluyor bunlar? Biz parti olarak sorumluluğumuzun gereğini yaptık. Bu mevzuda bir çalışma yaptık. 5 Aralık 2020’de YaşamHak diye hem bir internet sitesi, hem de bir telefon hattı. 444 82 85 numaralı bir hat kurduk. Türkiye’nin neresinde olursa olsun, bir bayan şiddete uğruyor, deva arıyor ve kendisini yalnız hissediyorsa, bu numaraya telefon etsin. Kendisine hem hukuk, hem de ruhsal dayanak vereceğiz dedik. Bugüne kadar 400’ün üzerinde bayan telefon etti, bunlara hem avukat dayanağı hem de ruhsal takviye verildi. Yapması gereken kim? İktidar partisi, yapamıyor, beceremiyor. Biz yapıyoruz. Ana muhalefet partisi olarak yapıyoruz, kendi ülkemizin meselelerini biliyor ve çözmek istiyoruz.

Bu bayanların işi ve aşı olsun diye, sivil toplum örgütleri, barolar ve mahallî idarelerle de 125 farklı protokol imzaladık. Bir bayan şiddete uğramış, gidecek yeri yoksa, ticaret odası o bayana bir iş bulacak. O bayan geçinecek ve evlatlarına bakacak. Yapması gereken iktidar ancak yapmıyor, beceremiyor. Devleti soyulacak organ olarak gördüğünüz andan itibaren  dünyanız değişir. Hepimiz kentlerde yaşıyoruz, kırsalda yaşayan nüfusumuz azaldı. Büyük, küçük kentler var lakin nerede yaşarsak yaşayalım biz de tabiatın bir kesimiyiz aslında. Hoş bir tabiatta doğmak isteriz. Konutlarımızda huzur olsun isteriz. Evlatlarımız ve çocuklarımız parklarda olsun, ağaçlarda otursun isteriz. Lakin siz kentin yeşil alanlarını beton ormanına döndürürseniz bu olmaz.

İSTANBUL’DAN İNTİKAM ALMAKTAN VAZGEÇEMEDİNİZ Mİ?: İstanbul Kemerköy’de büyük bir alanı imara açıyorsunuz, niçin imara açıyorsun kardeşim? ya bu İstanbul’dan hala lakin hala intikam almaktan vazgeçmediniz mi? Ranttan hala vazgeçmediniz mi? Gözünüzü hala para doyurmadı mı? Rant, rant, rant nereye kadar? Mezara götürmeyeceksiniz bunu kardeşim? Bu kadar parayı götürmeyeceksiniz, kefen ile gideceğiz. Nerede yeşil bir alan var, çabucak imara açalım. ya yapmayın, İstanbulluya acıyın ya. 16 milyon İstanbulluya. Yeşil alan açmak için uğraş harcıyor bizim belediye liderlerimiz. Hala vermişler müteahhitlere, orayı imara açacaklar, kıymetli daireler olacak, değerli dairelerden nemalanacaklar. Az kaldı, iktidar olduğumuzda ben onlara göstereceğim. Bir kentte yaşamanın yolu o kentte huzur içinde olmaktır.

POLİS RANTİYECİNİN POLİSİ DEĞİLDİR: Dünya kadar sorun var, bırakmışlar problemleri, üç-beş kişi voli vuracak diye bunun hesabını yapıyorlar. O üç-beş kişinin de Allah belasını versin arkadaşlar, yapmayın, etmeyin ya. Ağaca kıymayın arkadaşlar ya. Bütün bunları yaparken devletin polisini kullanıyorlar. Olmaz arkadaşlar olmaz. Polis bizim polisimizdir. Polis rantiyecinin polisi değildir. Halkın, milletin polisidir. Devletin polisidir. Devletin polisini bir avuç rantiye için kullanıyorsun, olmaz. Değiştireceğiz, hiç kimse merak etmesin değiştireceğiz.

SUÇLAYACAKSAN KENDİ BAKANLARINI CÜRÜMLE: İstanbul, Ankara’da derin bir yoksullukla karşı karşıyayız. Bakın ziraî girdi fiyatları endeksi yıllık yüzde 138,5 oldu. Çiftçi gübre ve fide alırken, ilaç alırken yüzde 138 bir fiyat artışıyla bunları alacak. Üstüne bir de makul karını koyacak, biz bunu lakin yüzde 150 ile tüketebileceğiz. Bir de üstüne yol masrafları binecek. Dolar, euro ile geçilen yolların paraları binecek. Neden bu artırım oluyor diye bağırıyor, esnafı, soğan, domates üreticisini suçluyorlar. Sizin suçlamaya hakkınız yok. Devleti yönetenler kimseyi suçlayamaz, tedbir alırlar tedbir. Önlem alırlar. Birilerini suçlamaya kalkıyorsanız, ‘Ben bir şey yapamıyorum, ancak ben suçlayabiliyorum’ demektir bu. Siz devleti yönetmeyi bırakmışsınız artık. Ne demek ya? Yüzde 138’lik zam ne demek arkadaşlar? Bunları biz alacağız da. Peynir fiyatları et fiyatlarını geçti. ya süt üreticileri aylardır bağırıyor, mahvolduk diyorlardı. Süt sağdıkları inekleri kesime gönderdiler. Bunlar TÜİK’in artırımları. Gerçek artırımlar bunun çok üstünde. ‘Bütün dünyada var bu zamlar var’ diyorlar. ya tamam artabilir lakin hiçbirisinde yüzde 138’lik enflasyon yok. Avrupa ve OECD’nin artırımda bir numaralı ülkesiyiz… Yalnızca birilerini suçluyorlar, suçlayacaksan evvel kendi bakanlarını suçlayacaksın.

ASIL SUÇLAYACAĞIN ADAMLARI BAKAN YAPTIN: Ziraî girdi fiyatları yüzde 226, gübrede oldu yalnızca. Gübre üreticileri bir kartel oluşturdular, argüman o denli. Şikayet geldi, bunlar maliyetin çok üstünde yüksek karlarla çiftçiye satıyorlar, diye. Rekabet Kurumu bu iddiayı önemli gördü ve soruşturma açtı. 12 Ağustos 2021’de soruşturma açıldı, 31 Ağustos 2021’de de kendi internet sitesinde soruşturma açtığı bütün gübre fabrikalarının isimlerini yayınladı. Bunlardan birisi Gübretaş. Yüzde 25’i borsaya kayıtlı, yaklaşık 800 bin çiftçiye ait bir fabrika bu. Yani Tarım ve Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne ilişkin bir fabrika. Çiftçiye ilişkin olan fabrika da bu kartelin bir modülü. Yani gübreye yüzde 226 artırım yapabiliyorlar. Diyeceksiniz ki ‘Bunların yöneticileri kimdi, kendi çiftçisine karşı kartel ile iş birliği yapan, çiftçinin kurduğu fabrikaya gübre taşın yöneticilerinin kazık attığı?’ Tarım Bakanı Vahit Kirişçi, 25 Haziran 2020’de Gübretaş’ın 4 Haziran 2022’ye kadar 2 yıl Gübretaş’ın idare şurası olarak vazife yaptı. Bakan oluncaya kadar Gübretaş’ın yönetim kurulu üyesiydi. Tarım Bakanlığı’nda Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Ekim 2016’dan 7 Nisan 2022’ye kadar o da Gübretaş Genel Müdürü ve İdare Şurası üyesiydi. Soyguna bakıyor musunuz arkadaşlar, soyanlara bakıyor musunuz? Çiftçiyi kazıklayanlara bakıyor musunuz? Şikayet ediyorsun, bakkalı suçluyorsun, çiftçiyi suçluyorsun, asıl suçlayacağın adamlar, getirdin sen onları bakan yaptın ya. Çiftçiye en büyük kazığı atanları getirdin bakan yaptın. Birisini bakan, birisini de bakan yardımcısı yaptın. Kaç AK Partili kardeşim bunu biliyor? Bir firmalardan birisi, İgsaş ‘Evet biz kartel oluşturduk, kabahatim de var’ dedi. Rekabet Kurumu ile masaya oturdu. 37 milyon 300 bin lira cezayı ödedi ve kartelin dışına çıktı. Başkalarının davaları devam ediyor. Bunu araştırın, küme başkanvekili arkadaşlarımı söylüyorum.

ÖĞRETMENLERİ BU ÜLKENİN BAŞ TACI YAPACAĞIZ: Öğretmenleri kamuda daha hoş ve ayrıcalıklı sınıf haline getirmezsek vazifemizi yapmamış oluruz. Öğretmenlerin tamamını yargıçlar ve savcılar üzere özel bir yasa çıkararak, ayrıcalıklı bir sınıf haline getireceğiz. Bir öğretmen intihar etmeden evvel (elindeki mektubu göstererek) hazırladığı bir mektup. Borçlarından dolayı, Batman’dan. Feyzullah Yar. Şikayet ediyor, yedinci kattan atlıyor borçları dolayısıyla, intihar ediyor. Bir öğretmeni bu hale düşürmek 21’inci yüzyılın Türkiye’sine yakışır mı? Bir öğretmeni ay başını nasıl getiririm diye düşünmesini sağlamak 21’inci yüzyılın Türkiye’sine yakışır mı? Halbuki tam zıddı olması lazım, evlatlarımızı teslim ediyoruz… Bugün hangi aile olursa olsun hiçbir aile eğitim sisteminden şad değil. Hangi görüşten olursa olsun ve coğrafyanın neresinde yaşarsa yaşasın. Bunu düzelteceğiz. Sevgili anneler sizi anlıyorum, çocuklarınızı uygun eğitmek, yeterli okula göndermek, öğretmenleriniz çocuklar için çırpınsın bunu da anlıyorum. Hiç tasa etmeyin tamamını yapacağız ve öğretmenleri bu ülkenin baş tacı yapacağız.

Sözleşmeli, takımlı, fiyatlı bir de PİKTES öğretmenleri var. Kilis’te birisi sordu, ‘Bunlar için ne düşünüyorsunuz?’ diye. Birinci defa duydum. Bunu da itiraf edeyim. Meğerse Suriyeli çocukların Türk eğitim sistemine entegrasyonunun desteklenmesi projesiymiş. Burada vazife alan öğretmenler de KPSS imtihanından alınıyorlar ancak hiçbirisinin garantisi yok. Bunu da bitireceğiz. Kim öğretmense, evlatlarımız yetiştiriyorsa takımlı öğretmen yapacağız, hiçbir öğretmen yoksulluk sonunun altında aylık almayacak.

ALLAH KİMSEYE BU TÜRLÜ BİR ŞEY YAŞATMASIN: Dış siyaset ülkeleri tarihinde derin izle bırakır. O nedenle konuşurken 9 boğumu unutmayacaksınız. Atasözü de şöyle, gırtlak 9 boğumdur, 8’ini yut ama birini sadece söyle. Biz bunu yapmak zorundayız, dış politika böyledir…

Bizim İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde şöyle bir cümle var, ‘dış politikayı 180 derece değiştireceğiz.’ Ne için? Bu dış siyaset dış siyaset değildir. Bireye endeksli dış siyaset olmaz. Dış siyaset ülkenin çıkarları üzerine inşa edilir. Dış siyasette yanlış yapar, istikrarsız konuşur, hamaset yaparsanız size bir gün bunun gereğini yaparlar ve siz onların önünde diz çökmek zorunda kalırsınız.

Erdoğan, Mısır Devlet Lideri için şunu söylüyordu, milletlerarası platformlarda. Türkiye’yi saymıyorum, malum dört parmağı da AK Parti’nin logosu haline getirmişti. Şurada, burada her yerde yapardı bunu. Yapmayın diyorduk, yapmayın Türkiye’ye zarar veriyorsunuz diyorduk. Uluslararası platformlarda, ‘Sadece Sisi’yi Cumhurbaşkanı olarak kabul etmediğini söyledi. Benim için Mısır’ın Cumhurbaşkanı Mursi’dir. Birleşmiş Milletlerde onunla aynı masaya oturmadım, oturursam kendimi inkar ederim’ diyor. Ne oldu? Ne oldu Allah aşkına? Erdoğan’ın, benim zoruma giden tarafı Türkiye Cumhuriyeti devletini temsil etmesidir. Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarını yerle bir etmesidir. Ne demektir, tükürdüğünü yalamak. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın…

Bütün dünya gülüyor. Türkiye’nin prestiji bu türlü sarsılmıyor. Bütün devletlerde Dışişleri Bakanlığı vardır. Dışişleri Bakanlığı bürokratları ayrıcalıklı bürokratlardır, hayatlarının büyük kısmı yurt dışında geçer, Türkiye’de değil. E siz rüşvet alanları büyükelçi yaparsanız, bu da böyle konuşur tabii.

3 ARALIK’A KADAR SABREDİN: Sabredin, 3 Aralık’a kadar sabredin. 3 Aralık’ta yeni bir vizyonu açıklayacağız. Türkiye’nin tarihine şöyle bir bakın, ortalama 7 yılda bir kriz olur. Bazen bu krizler derin olur, bu krizlerden bir avuç insan çok faydalanır. Büyük gelirler vurur. Ama milyonlar bu kriz nedeniyle büyük mağduriyetler yaşarlar. Türkiye’yi kriz zincirinden kurtarmamız lazım. Emin olun çok hoş şeyler açıklayacağız. Aşikâr aralıklarla krize giren Türkiye değil sonsuza kadar krizi bitirecek olan bir vizyon açıklayacağız. Ekonomi bakanlarını, Maliye bakanlarını, bürokratları değiştirdiler, hükümetler geldi gitti. Ancak krizler bizim hayatımızda daima oldu. Sonsuza kadar bu krizleri bitirmemiz lazım, Türkiye bunu hak etmiyor. Siyaset kurumu da bunun gereğini yapmak zorunda, o nedenle gittim. Vizyonumuz hazır, 3 Aralık. Takımlarımız hazır, yatırımcılar hazır. Taze para da hazır. Türkiye’yi bu beladan sonuna kadar kurtaracağız. 3 Aralık’ı bekleyin ve asla unutmayın geliyor gelmekte olan.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort